Zając nie tylko na Wielkanoc…

…czyli o roli PACEMAKERA

DSC_0176.jpg

Chwila językowego wyjaśnienia. Nazwa PACEMAKER pochodz od słowa „pace” czyli tempo.

Na różnych zawodach, nie tylko maratonach czy półmaratonach pojawiają się „zające”, „baloniki” czy też PACEMAKERZY. Ich rola polega na nadawaniu tempa i doprowadzenia biegaczy do mety w założonym wcześniej czasie. Jakby to było wczoraj pamiętam jak we wrześniu 2017 na PZU Maratonie Warszawskim pierwszy raz widziałam na własne oczy Pacemakerów z napisem 3:00, 3:10, 3:15 itd….

Dla biegaczy amatorów to ważne, aby wytrenować swoje najlepsze tempo, a także wypracować własną taktykę biegu.

Rola dobrego „Zająca” nie kończy się tylko na trzymaniu tempa ale także na dopingowaniu, doradzaniu na punktach odżywczych. Pacemaker to biegacz który nie biegnie „po swoje” tylko pomaga spełnić marzenia czy cele innych biegaczy.

Zaczynałam biegać z „gadającym” co 500 metrów endomondo, kolejnym etapem jest zegarek, ale prawda jest taka, że nic nie zastąpi drugiego człowieka.

Wracając do tytułu. Uważam, że początkującym biegaczom przydaje się taki „przyjaciel” nadający tempo nie tylko na zawodach. W grupach biegaczy na pewno znajdziecie niejedną osobę, która treningowo pobiegnie z Wami na wasz wymarzony wynik. Osobiście nie wierzyłam w swoje możliwości. Bez zegarka i endomondo zaufałam koledze Jankowi i do dziś mój rekor Parkrunowy, który wtedy osiagnęłam jest niepobity. (Dziękuję)

Mam nadzieję, że każdy z Was ma obok kogoś, kto w Was wierzy, wspiera i jest waszym Pacemakerem. Pamiętajcie jednak, aby słuchać przy tym własnego ciała i odnaleźć swoją taktykę na długie dystanse…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s